Okulary sportowe – przydatne w wielu przypadkach

Jeśli chodzi o okulary, to wyróżniamy kilka typów. Najpopularniejsze to zdecydowanie okulary korekcyjne, które mają za zadanie pomagać osobom z różnymi wadami wzorku. Drugi typ, który powstał zapewne na kanwie tych pierwszych, to okulary przeciwsłoneczne, które posiadają zastosowanie nieco bardziej pomocnicze, czyli mają za zadanie chronić oczy użytkownika przed promieniowaniem UV, które w zbyt dużym natężeniu i częstotliwości może być szkodliwe dla ludzkiego wzroku, a w dodatku wiąże się z promieniami, które dodatkowo stają się uciążliwe i utrudniają widzenie. Istnieją jeszcze wszelkiego rodzaju okulary ochronne, jednak w tym artykule chcieliśmy skupić się na okularach sportowych, które bądź co bądź mają także wiele wspólnego z ochroną gałki ocznej.

Rodzaje okularów sportowych

Okularów sportowe mają za zadanie chronić gałkę oczną przed słońcem, ale także wiatrem, drobinkami i owadami, czy ruchem powietrza powstałym na skutek szybkiego przemieszczania się. Znajdą swoje zastosowanie w takich dyscyplinach jak kolarstwo, windsurfing, narciarstwo alpejskie itd. Istnieją także okularki do pływania, jednak w tym przypadku to trochę inny typ, który może jednak w tym artykule pominiemy.

Podstawowa ochrona dla Twoich oczu

Ludzka gałka oczna nie jest przystosowana do sytuacji, w których masy powietrza napierają na nią z dużą prędkością. Taka sytuacja wywołuje łzawienie lub wymusza zamykanie powiek. Nie trzeba wspominać, że nie jest to pożądane przy dużych prędkościach podczas uprawiania sportu, gdyż może to stwarzać ryzyko wypadku. Podobnie sytuacja ma się w przypadku małych owadów. Z pewnością wszyscy miłośnicy kolarstwa wiedzą o co chodzi. Taki gość w naszej gałce ocznej po pierwsze nie jest niczym przyjemnym, a po drugie podobnie stwarza ryzyko wypadku. Jeśli chodzi o sporty wodne, to szczególnie przydatne mogą okazać się przyciemniane okulary sportowe z filtrem UV, ponieważ promienie słoneczne mają to do siebie, że doskonale odbijają się od wody i stają się wyjątkowo uciążliwe. Podobna sytuacja zachodzi również w przypadku sportów zimowych – pokrywa śnieżna doskonale spełnia się w funkcji zwierciadła. Tutaj także wyróżniamy specjalny typ, jakim są tzw. gogle narciarskie lub snowboardowe. okulary sportoweZastosowanie okularów sportowych może być bardzo szerokie i z pewnością nie udałoby się wymienić tutaj wszystkich dyscyplin, podczas których warto w odpowiedni sposób chronić swoje oczy. Z pewnością jednak wszystkie osoby aktywne, które często uprawiają ulubione sporty, powinny być wyposażone chociaż w jedna parę okularów sportowych, które możesz kupić na stronie https://cebe-polska.pl/pol_m_Okulary-sportowe-3561.html. To czy będzie ona dostosowana specjalnie pod daną dyscyplinę, zależeć będzie głównie od stopnia zaawansowania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać okularów rowerowych do jazdy na nartach i odwrotnie.