Jakie oświetlenie do altany ogrodowej lub na taras?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem przestronnego tarasu lub ogrodu z altaną, powinieneś pomyśleć o odpowiednim zagospodarowaniu takiej przestrzeni. Kluczem będzie instalacja źródeł światła, dzięki którym będziesz mógł relaksować się na tarasie/w ogrodzie nie tylko w trakcie dnia, ale również po zapadnięciu zmroku.

Ciekawym pomysłem na oświetlenie tego typu przestrzeni są lampy ogrodowe wiszące, eleganckie kinkiety o odpowiednim poziomie szczelności (przystosowane do montażu na zewnątrz pomieszczeń mieszkalnych), a także dekoracyjne lampy sufitowe, które przylegają całą swoją powierzchnią do stropu altany lub zadaszenia tarasu.

Zalety wiszących lamp ogrodowych?

lampy ogrodowe wisząceNajwiększym plusem tego typu oświetlenia jest dość duża swoboda w określeniu docelowej wysokości usytuowania źródła światła. Lampy ogrodowe wiszące mają możliwość skracania przewodu (dekoracyjnego łańcucha), z którego zwisa klosz lampy wraz ze źródłem światła (żarówką). To pozwala na dość łatwe dopasowanie lampy do wysokości przestrzeni, w jakiej ją umieścimy. Jeśli altana ma wysoki strop, taka lampa zapewni optymalne oświetlenie całego jej wnętrza. Podobnie będzie w przypadku wysokiego zadaszenia tarasu czy balkonu. Poza tym zwisająca lampa ogrodowa jest przedmiotem niezwykle dekoracyjnym, a jej atrakcyjność zwiększa się jeszcze bardziej, gdy w delikatny sposób porusza się pod wpływem działania wiatru.

Zalety kinkietów?

Tego typu oświetlenie jest niezwykle stabilne i gwarantuje dużą wygodę montażu. W związku z tym, że kinkiet mocuje się na ścianie, w przypadku altan ogrodowych w kształcie koła, takie oświetlenie będzie mało funkcjonalne. W takiej sytuacji zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będą wspomniane już wcześniej lampy ogrodowe wiszące. Kinkiety bardzo dobrze sprawdzają się natomiast na balkonach i tarasach.

Gdzie instalować ogrodowe lampy sufitowe?

Takie lampy to ogrodowa wersja wewnętrznego oświetlenie centralnego. Sprawdzą się w altanach z płaskim stropem, a także na tarasach z dużym zadaszeniem. Ich największą zaletą jest duża stabilność – nie poruszą się pod wpływem wiatru, a także gwarancja oświetlenia rozległej przestrzeni, co w pozytywny sposób wpływa na wygodę korzystania z tarasu czy ogrodu po zmroku.