Krótki poradnik wybierania butów do biegania

Aktualnie jogging, czyli popularne bieganie to jeden z najczęściej uprawianych sportów w naszym kraju. Trenerzy potwierdzają skuteczność takiej aktywności zarówno w kwestii spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej, jak i dbania o formę i wydolność układu oddechowego, czy wzmacniania przy tym układu sercowego i krwionośnego. Dodatkową zaletą jest to, że biegać można praktycznie wszędzie, a taki sport wymaga minimum sprzętowego. W przypadku tego ostatniego warto w szczególności zwrócić uwagę na buty do biegania.

To ważne, by wybrać dostosowane obuwie!

biegaczMożna by powiedzieć, że biegać można w każdych butach, aczkolwiek jeśli uprawiamy taki sport regularnie, warto jednak zadbać o odpowiednie obuwie, które nie tyle będzie pomocne, a nie zaszkodzi naszym stopom, kręgosłupowi, jak i całemu organizmowi. Z butami do biegania podobnie jak z innymi wiąże się również kwestia wygody. Oczywiście, warto by było, aby każde buty były wygodne, aczkolwiek w przypadku butów do biegania szczególnie ważne jest to, że działają tutaj siły nacisku oraz tarcia, dlatego niedopasowane obuwie mogłoby skutkować zwichnięciem, złamaniem lub skręceniem kostki, otarciami na stopach, a nawet po pewnym czasie – bólem w kręgosłupie. To właśnie dlatego w przypadku kiedy wybieramy buty do biegania raczej lepiej postawić na sklepy stacjonarne, gdzie będziemy mieli okazje je przymierzyć, a może nawet odbyć krótką przebieżkę.

Stopy muszą oddychać!

Druga sprawa to kwestia materiału i przepuszczania powietrza. Jak nie trudno się domyślić podczas wzmożonej aktywności dobrze jest wyposażyć się w odzież, jak i obuwie, które przepuszcza powietrze. W przeciwnym wypadku stopa bardzo szybko się zapoci i zaparzy, co również może być brzemienne w skutkach oraz wielce niehigieniczne. Z doborem butów do biegania wiąże się parę mitów dotyczących tego, że duży palec u nogi nie powinien przylegać bezpośrednio do czuba, aczkolwiek w tym przypadku wiele zależy od budowy stopy. Jeżeli wybierzmy już buty z odpowiedniego materiału, w których nasza stopa pozostaje pewnie osadzona, wystarczy już tylko wybrać wariant kolorystyczny, który to dla jednych jest rzeczą najmniej istotną, a dla innych wręcz przeciwnie.