Jaką kosiarkę do trawy najlepiej wybrać?
kosiarka do trawyMogłoby się wydawać, że zakup narzędzi ogrodowych to nic trudnego – po prostu wybieramy się do najbliższego sklepu z takimi urządzeniami i wybieramy dobrą jakość w przystępnej cenie. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo, ponieważ istnieje wiele rodzajów takiego sprzętu, a każdy z nich różni się pod jakimś względem. W tym artykule pod lupę weźmiemy jedno z nich, a będzie to kosiarka do trawy, czyli prawdopodobnie najpopularniejsze urządzenie przeznaczone do pracy w ogrodzie.  

Elektryczna vs spalinowa

Z kosiarkami do trawy wiąże się jeden podstawowy podział, który uzależniony jest od silnika. Wyróżniamy takie, które zasilane są elektrycznie, jak i te z małymi silniczkami spalinowymi, do których podobnie jak do samochodów leje się specjalną mieszankę benzyny. Obydwa typu kosiarek do trawy mają swoje zalety. W przypadku tych na prąd będzie to przede wszystkim bardziej ekonomiczna forma użytkowania. Aktualnie energia elektryczna jest dużo tańsza od benzyny, a w przeliczeniu na skoszone metry kwadratowe kosztuje to znacznie mniej. Wadą elektrycznej kosiarki do trawy może być jednak konieczność podłączenia jej do źródła zasilania. Za urządzeniem ciągnie się kabel, co może być uciążliwe zarówno ze względów manewrowania, jak i konieczności uważania, aby sobie samemu tego kabla nie przeciąć. W takich przypadkach świetnie sprawdza się spalinowa kosiarka do trawy, która to nie jest w żaden sposób z niczym połączona i można nią kosić nawet najbardziej skomplikowane tereny, z dużą ilością zakamarków.

Maszyny do dużych powierzchni

Jeśli chodzi o wydajność kosiarek do trawy, to stoi ona na podobnym poziome w obydwu typach omawianych powyżej. W tym przypadku wiele zależy od pojemności kosza oraz od wielkości urządzenia. Szczególnie w tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę na to, że istnieją także typu kosiarek przeznaczone do nieco większych przestrzeni (np. trawiaste boiska sportowe). Są to charakterystyczne traktorki, które różnią się od klasycznej kosiarki do trawy głównie tym, że operator nie pcha urządzenia, tylko siedzi na pojedzie i nim steruje. To duża wygoda, a może bardziej przystosowanie do wielkości terenu, gdyż zapewne są Państwo w stanie sobie wyobrazić, jak ciężko byłoby skosić duże powierzchnię tradycyjną kosiarką do trawy. Takie pojazdy do koszenia trawy posiadają analogicznie większe noże, dlatego są w stanie za jednym przejazdem pochłonąć większą powierzchnię. Dodatkowo zostały również wyposażone w duże pojemniki na skoszoną trawę, dlatego nie ma konieczności zbyt częstego opróżniania takiego kosza.