Wielozadaniowe maszyny latające – drony

Obecnie rozwój technologii wykorzystywany jest na wielu płaszczyznach. Kwestią czasu było, aż maszyny latające zaczną być regularnie użytkowane do prowadzenia różnego rodzaju pomiarów lub filmowania z wysokości. Mowa oczywiście o urządzeniach, jakimi są drony. Już jakiś czas temu bezzałogowe samoloty były wykorzystywane do działań militarnych lub meteorologicznych. Były to raczej duże maszyny. Dzisiaj drona może kupić właściwie każdy, a rozmiarami maszyna przypomina mały odkurzacz.

Ile zapłacimy za taki sprzęt?

dron nad jezioremJeśli chodzi o cenę dronów, to nie jest ona już aktualnie zbyt wygórowana. Wiele zależy oczywiście od tego, jak bardzo zaawansowanego urządzenia potrzebujemy. Najtańsze warianty można kupić już za mniej niż 500 zł. Należy jednak pamiętać, że piloty do dronów również mają swoją cenę. I tutaj analogicznie im bardziej zaawansowany sprzęt tym więcej za niego zapłacimy. Do większości urządzeń z łatwością domontujemy kamerę, a niektóre modele pilotów posiadają nawet specjalne ekrany, które pozwolą uzyskać obraz bez użytkowania innych zewnętrznych urządzeń. 

Ślub z lotu ptaka

Dronów używa się dzisiaj bardzo często w przemyśle filmowym. Ujęcia z wysokości są bardzo efektowne, a jeszcze kiedyś do takiego procederu trzeba było wykorzystywać helikoptery, co jak nie trudno się domyślić wymagało dużo większego budżetu. Dzisiaj filmowanie z drona jest na tyle popularne, że korzystają z niego nawet firmy zajmujące się kręceniem filmów na weselach. Młoda para wychodząca z kościoła z perspektywy 30 m wysokości to ujęcie, które z pewnością zrobi duże wrażenie.

Dla rozrywki i do specjalnych zadań

Wiele osób lata dronami hobbystycznie. Jest to bardzo zajmujący gadżet, który z pewnością się nie znudzi. Co więcej, idealnie nadaje się zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych mężczyzn, którzy jednak mają w sobie jeszcze coś z dziecka lub najzwyczajniej w świecie pasjonują ich technologia. Drony to również rodzaj sprzętu używanego w zaawansowanych systemach monitorowania lub kontroli dachów budynków lub innych elementów umieszczonych na dużej wysokości. To dużo bezpieczniejsza opcja, ponieważ bez takiego zastosowania na dużych wysokościach musiałby operować człowiek.