Jak dobrać odzież do narciarstwa biegowego, sprzęt i dodatki?

Narciarstwo jest sportem zimowym, który cieszy się największą popularnością. Jak każda dyscyplina wymaga przygotowania fizycznego oraz zakupu odpowiedniego wyposażenia. Dowiedz się wszystkiego o odzieży do narciarstwa biegowego oraz praktycznych dodatkach i akcesoriach.

Narciarstwo biegowe — sport bez szczególnych wymagań

Narciarstwo biegowe cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na fakt, że nie jest tak wymagające, jak klasyczna wersja tego sportu. W tym wypadku nie musimy mieć tak dużego przygotowania oraz nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, gdyż w zupełności wystarczy nam śnieg i narty. Narciarstwo biegowe jest również dobrą alternatywą dla osób, które miały kontuzje stawu kolanowego lub z innych przyczyn powinny go oszczędzać. Dla zapewnienia sobie wygody podczas uprawiania tego sportu warto zainwestować w praktyczne dodatki i sprzęt. Najchętniej wybierana jest specjalistyczna odzież do narciarstwa biegowego. Poza odpowiednim ubraniem do rozpoczęcia przygody z tym sportem wystarczy nam kilka centymetrów śniegu i łąka, pole lub las.

Zadbaj o niezbędny sprzęt

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem biegowym, w pierwszej kolejności należy zadbać o sprzęt. Podstawowe wyposażenie składa się z nart, wiązań, butów i kijków. Jakie zasady obowiązują przy wyborze poszczególnych elementów sprzętu? Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli nart. W tym wypadku najistotniejsza jest ich długość. Zaleca się, aby narty miały 20-30 cm więcej niż wynosi wzrost biegacza. Jeżeli zaś chodzi o wiązanie, najważniejsze jest, aby unieruchomiło ono piętę podczas zjazdu, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy staw skokowy przed powstaniem kontuzji. Jeżeli będziemy biegać na wyznaczonych do tego celu trasach, wystarczy niskie obuwie. W przypadku naturalnych terenów takich jak las czy łąka zdecydowanie lepiej sprawdzą się wysokie modele sięgające powyżej kostki. Ostatnim elementem podstawowego wyposażenia są kijki, które powinny być do wysokości ramienia biegacza.

Poznaj praktyczną odzież do narciarstwa biegowego

Przy wyborze odzieży kierujemy się przede wszystkim wygodą oraz ochroną przed zimnem. Nawet jeżeli danego dnia nie ma wiatru to i tak zostanie on wytworzony przez biegacza podczas ruchu. Optymalny komfort zapewni więc odzież oddychająca, odprowadzająca wilgoć oraz dopasowana, lecz nie krępująca ruchów. Wybierając poszczególne elementy garderoby, warto zadbać o to, aby były one wykonane z lekkich i cienkich włókien.