Centralne ogrzewanie i instalacja grzewcza to bardzo ważny element każdego mieszkania. Sprawna i odpowiednio dobrana do danego domu daje poczucie komfortu, ciepła i bezpieczeństwa. Z kolei, gdy jest wykonana niedbale może być prawdziwą zmorą mieszkańców i powodować wiele niepotrzebnych problemów.

Piece jedno lub dwufunkcyjne – co wybrać?

piece gazowe

Piece gazowe występują w wielu odmianach. Według głównego kryterium można je podzielić na jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Piece gazowe jednofunkcyjne przeznaczone są do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Aby posiadać ciepłą wodę z tego rodzaju kotła należy zaopatrzyć się w tzw. zasobnik, a więc podgrzewacz pojemnościowy. Piece gazowe dwufunkcyjne oprócz zasilania centralnego ogrzewania, podgrzewają także wodę użytkową. Są to przeważnie urządzenia, które zawiesza się na ścianie. W ich wyposażeniu znajduje się przepływowy podgrzewacz wody, uruchamiany w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą.  Jest to rozwiązanie niezwykle tanie i ekonomiczne, jednak wydajność takiego podgrzewacza wody nie jest zbyt duża. Obecnie coraz bardziej popularne są piece gazowe dwufunkcyjne, posiadające wbudowany niewielki zasobnik, o pojemności między 20 a 120 litrów. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie zajmuje on zbyt wiele miejsca i wygląda bardzo estetycznie. Ponadto temperatura wody płynącej z kranu jest stabilna, zaś jej spory zapas daje możliwość korzystania w kilku miejscach jednocześnie.

Zwykłe i kondensacyjne piece  - charakterystyka

Piece gazowe typu kondensacyjnego są w ostatnich czasach coraz bardziej popularne, przede wszystkim za sprawą lepszej wydajności niż piece zwykłe. Z tej samej ilości paliwa dostarczają bowiem więcej ciepła, na skutek posiadania doskonalszej konstrukcji służącej do ogrzewania wody. Piece kondensacyjne wykorzystują ciepło, które powstaje z wykraplania się ze spalin pary wodnej. W kotłach zwykłych nie dochodzi do takich procesów. Spaliny, które opuszczają piec posiadają znacznie wyższą temperaturę i nie ma możliwości dokonywania się procesu wykroplenia pary wodnej. Ciepło ze spalin wylatuje więc przez komin. Paliwo zużywane przez piec jest jednocześnie źródłem określenia sprawności pieca. Tego typu sprawność mierzy się analizując stosunek ilości ciepła przekazanego wodzie, do ilości ciepła, które jest wytwarzane na skutek procesu spalania paliwa w kotle. Ważna jest tu oszczędność – im sprawność jest wyższa, tym bardziej oszczędny jest kocioł. Piece gazowe stanowią najważniejszy element instalacji grzewczej. Od ich wyboru zależy wygoda korzystania z ciepłej wody, a także ilość zużytego gazu. Bardzo ważne jest więc dokonanie odpowiedniego wyboru pieca, jako że jest to wybór na wiele lat.  Można sprawdzić je tutaj https://www.aquateam.pl/oferta/ogrzewanie/kotly-gazowe/