Kultura

Najbardziej znane i rozpoznawalne obrazy na świecie

W kulturze istnieją przedstawienia ikonograficzne, które urosły do rangi kultowych. Obrazy malowane, które zna cały świat i które doczekały się wielu kopii, ale także stały się częścią internetowego świata memów.

Kultowość dzieł sztuki

Dzieła sztuki to tysiące obrazów, rzeźb i instalacji, które można podziwiać w wielu muzeach rozsianych po całym świecie. Obrazy malowane z dawnych epok, jak i te bardziej współczesne. Ogrom dzieł, które ma swoja historię. Tak naprawdę jednak, tylko niektóre z nich doczekały się ponadprzeciętnej sławy. „Mona Lisa”, „Krzyk”, „Ostatnia wieczerza” – to tylko niektóre z obrazów, które można nazwać mianem kultowych.

  • „Mona Lisa”, Leonardo da Vinci

mona-lisaObraz malowany w latach 1503-1507 przez mistrza Leonardo da Vinci. Do dziś portret ten wzbudza wiele kontrowersji. Przede wszystkim pytania budzi tożsamość modelki. Pojawiają się pytania o to, czy modelka w ogóle była kobietą. Badacze dopatrują się w nim pewnej tajemnicy, którą rzekomo miał umieścić w nim da Vinci. Pytania budzi także tajemniczy uśmiech Mona Lisy oraz sielski, fantastyczny krajobraz, a także triki i optyczne iluzje, które zostały na nim użyte. Obraz można zobaczyć w Luwrze i każdego dnia przyciąga on tysiące odwiedzających, którzy na własne oczy chcą go zobaczyć.

  • „Ostatnia wieczerza”, Leonardo da Vinci

Obrazy malowane mają swoje historię i kontrowersje. W ostatnich latach nowego znaczenia dorobiła się „Ostatnia wieczerza”, której historia przedstawiona została w inny sposób w książce „Kod Leonarda da Vinci”. Powieść ta wywołała i oburzenie i zaciekawienie, a na pewno samemu przedstawieniu dodała sławy i spekulacji nad jestestwem jego powstania i znaczenia. Fresk znajduje się w Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

  • „Gwiaździsta noc”, Vincent van Gogh

To przedstawienie jest elementem wielu części wystroju wnętrza i nie tylko. „Gwieździsta noc” to kultowy wzór, który na stałe wszedł do popkultury. Obraz powstał w roku 1889, gdy malarz przebywał na terapii psychiatrycznej. W obrazie zwraca się przede wszystkim uwagę na sposób jego malowania. Podobno obraz malowany był całkowicie z pamięci, a eksperci twierdzą, że układ gwiazd umieszczony na nim jest zgodny z tym, który można było zaobserwować w dniu jego malowania. Obraz można oglądać w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

  • „Krzyk”, Edward Munch

Wielokrotnie kradziony, ale teraz bezpieczny w Narodowym Muzeum Sztuki Architektury i Projektowania w Oslo. To rozpoznawalny i wiele razy przerabiany obraz. Edward Munch pokazał w nim studium depresji ukazane przez pryzmat ostrych, odważnych kolorów. Autor twierdził, że oddał w nim także zachwyt nad naturą, którą pamiętał z tego dnia.

Przeczytaj również:
Urodziny są niewątpliwie dla każdego najbardziej wyjątkowym świętem w roku. W wielu domach istnieje tradycja
 Wszyscy chcemy być oryginalni, każdy chce się wyróżniać. Można to osiągnąć na wiele sposobów. Mogą
Umiejętność grania na gitarze, gdy było się młodym od razu windowała barda do elitarnej grupy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *