Błonnik witalny – dlaczego warto go spożywać?

Błonnik jest niezbędnym elementem każdej zdrowej diety. Można wyróżnić błonnik rozpuszczalny, który hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie, a także nierozpuszczalny, który absorbuje wodę i pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii. Błonnika w diecie pod różną postacią powinno być przynajmniej 25 g. Jeśli spożywa się go mniej to często cierpi się na zaparcia, a dodatkowo przy tłustej diecie można mieć problemy z cholesterolem LDL. Warto zatem sięgać po błonnik witalny.

Błonnik witalny poprawia perystaltykę jelit

Chroniczne zaparcia to przypadłość trudna w leczeniu, jeśli zaparciom towarzyszą krwawienia, to nie należy stosować błonnika witalnego. Jednak, gdy nie cierpimy na poważne choroby układu pokarmowego, a zaparcia wynikają ze złych nawyków żywieniowych, zanim nabawimy się poważniejszych problemów zdrowotnych powinniśmy sięgnąć po błonnik witalny. Można liczyć na poprawę perystaltyki jelit, a tym samym również pozbycie się uczucia ciężkości. Warto jednak pamiętać, że błonnik, który zbiera wodę może prowadzić w nadmiarze do wyjałowienia jelita, prowadząc do bólu brzucha i biegunek. Dlatego nie można zapomnieć o spożywaniu produktów bogatych w bakterie probiotyczne, dzięki którym można zachować prawidłową florę bakteryjną.

Zdrowie dzięki błonnikowi witalnemu – korzystny wpływ na układ krążenia

Błonnik witalny, na który składają się nasiona babki płesznik i jajowatej korzystnie wpływa również na układ krążenia. Błonnik witalny obniża poziom trójglicerydów we krwi. Dzięki temu niweluje się ryzyko miażdżycy. Dzięki błonnikowi metabolizowane są również kwasy żółciowe, które przyczyniają się do odkładania we krwi cholesterolu. To jedyna droga, aby cholesterol został usunięty z organizmu, gdyż nie jest metabolizowany jak pozostałe tłuszcze.

Błonnik witalny pomoże Ci schudnąć

Jeśli tak jak wiele osób borykasz się z nadwagą, którą chcesz zrzucić przed nadejściem lata, to może czas pomyśleć o właściwej suplementacji, która nie spowoduje efektu jojo i sama w sobie nie wywołuje efektu utraty wagi, a jedynie go wspomaga. Błonnik witalny ma tę właściwość, że stanowi pęczniejącą masę, która rośnie jeszcze bardziej w żołądku, a tym samym skutecznie niweluje uczucie głodu. Należy go spożywać przed posiłkiem, wtedy zjedzona porcja będzie zdecydowanie mniejsza. Błonnik działa na tyle skutecznie, że uczucie sytości utrzymuje się dłużej przez co nie ma się ochoty na podjadanie. Dzięki temu proces odchudzania może być mniej uciążliwy i nie wywołujący stresu, a także frustracji. Błonnik witalny pomoże Ci zadbać o właściwe BMI, a następnie jego utrzymanie. Trzeba pamiętać, że błonnika nie można spożywać w postaci suchej, a dodany do odpowiedniej ilości wody, zupy lub koktajlu. Ma to istotne znaczenie, aby błonnik nie napęczniał w przełyku, gdyż może być to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki błonnikowi witalnemu proces odchudzania będzie przebiegał harmonijnie, bez napadów głodu i kompulsywnego objadania się.

Utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi

Efekt jojo to powód, dla którego wiele diet się nie udaje. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest próba szybkiego zaspokojenia głodu wysokoenergetyczną przekąską, a więc zawierającą węglowodany proste, które najszybciej się przyswajają, jednak powodują szybki wyrzut insuliny, a następnie gwałtowny jej spadek. Błonnik witalny oprócz tego, że obniża apetyt, to również wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu nie grożą nam gwałtowne spadki i wzrosty poziomu cukru we krwi, o ile oczywiście nie chorujemy na cukrzycę typu II. Trzeba wiedzieć, że w przypadku stwierdzenia cukrzycy nie można sięgać po błonnik witalny, gdyż obniżenie poziomu glukozy mogłoby prowadzić do poważnych objawów. Dlatego zanim sięgnie się po błonnik witalny i zaplanuje cały proces zrzucania nadmiernych kilogramów, warto sprawdzić czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku i skonsultować się z lekarzem, a także dietetykiem, bądź osobą łączącą obydwie profesje. Zdecydowanie polecamy sięganie po błonnik witalny. Poprawi stan skóry i doda więcej energii i chęci do życia, a przy okazji pomorze schudnąć.