Odpowiednio podany alkohol nie tylko lepiej wygląda, ale i lepiej smakuje. Co ciekawe, to kształt kieliszka, w jakim podajemy alkohol, w pewnym stopniu wpływa na jego smak. Dla przykładu, kieliszki do wina czerwonego charakteryzują się dość dużą, zwężającą się ku górze czaszą, krótką nóżką i cienkim szkłem. Dzięki temu wino w kieliszku jest ogrzewane przez ciepło dłoni, co pozwala uwolnić jego naturalne aromaty. Picie czerwonego wina w takim kieliszku zapewnia nam więcej doznań smakowych. Podobnie jest z innymi rodzajami alkoholi. Jakich zatem kieliszków powinniśmy używać do określonych typów trunków.

Rodzaje kieliszków

kieliszek czerwonego winaKieliszki do wódek – są to zarówno kieliszki na nóżce, jak i tzw. shoty, czyli kieliszki bez nóżki w formie miniaturowej literatki. W kieliszkach z nóżką można podawać wódki czyste oraz kolorowe, gatunkowe. W kieliszkach bez nóżki podajemy wyłącznie wódki czyste lub cieszące się sporą popularnością shoty (drink na bazie wódki czystej).

Kieliszki do wina musującego, szampana – są to zwykle wysokie i wąskie kieliszki wykonane z dość cienkiego szkła. Taka konstrukcja kieliszków sprawia, że uwalniane przez wino bąbelki powietrza mają dłuższą drogę do przebycia, przez co serwowany w nich trunek prezentuje się bardziej efektownie. Ważne, by kieliszek do wina musującego miał długą nóżkę, dzięki czemu nie będziemy ogrzewać znajdującego się w jego wnętrzu trunku. Warto bowiem pamiętać, że wina musujące i szampany pijemy schłodzone.

Kieliszki do wina białego – są to na ogół kieliszki o nieco mniejszej czasy niż w przypadku kieliszków do wina czerwonego i o zwykle nieznacznie dłuższej nóżce. Ich czasze zwężają się ku górze, co ułatwia sączenie trunku, a długa nóżka zapobiega ogrzewaniu wina w trakcie picia. Wiele win białych podaje się lekko schłodzonych.

Szkło do wina czerwonego – najczęściej są to kieliszki o dużej, obszernej, delikatnie zwężanej ku górze czaszy, z krótką nóżką. Szeroka podstawa czaszy i krótka nóżka sprawiają, że wino jest delikatnie podgrzewane przez ciepło dłoni, uwalniając w ten sposób, ukryte w nim naturalne aromaty zapachowe. Wina czerwone serwuje się temperaturze pokojowej.