Yerba mate staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna i wiele osób sięga po nią zamiast popularnej kawy lub energetyków. Czym właściwie jest, jakie są jej podstawowe rodzaje, co jest potrzebne do jej picia oraz czy warto kupować gotowe zestawy akcesoriów? - o tym w dalszej części artykułu.

Czym jest yerba mate?

zestawy do yerba mateYerba mate to napar z wysuszonych listków oraz patyczków (w przypadku yerby brazylijskiej tylko listków) ostrokrzewu paragwajskiego. Historycznie wywodzi się z krajów Ameryki Południowej, a do Europy trafiła dzięki działalności przebywających tam jezuitów. Ostatnie 20 lat to ogromny rozkwit jej popularności w naszym kraju. Yerba mate ceniona jest za swoje silne właściwości pobudzające. Przypisywane są one dużej zawartości mateiny (rodzaj kofeiny), która charakteryzuje się bardzo korzystnym profilem działania. W odróżnieniu od zawartej w kawie kofeiny pobudza w sposób bardziej długofalowy oraz mniej skokowy (brak jest efektu nagłego spadku energii).

Co jest potrzebne do picia yerby?

Aby móc cieszyć się smakiem i pobudzającym właściwościami naparu z ostrokrzewu wystarczy zakupić yerbe oraz specjalną rurkę zakończoną sitkiem (rurka ta zwana jest również bombillą). Najczęściej, w celu ułatwienia zadania początkującym, producenci oferują specjalne zestawy do yerba mate. Zawierają one najczęściej jeden rodzaj yerby, prostą bombille oraz specjalne naczynko (ceramiczne lub wykonane z owocu tykwy) służące do zaparzania i picia naparu.

Na rynku znaleźć można również zestawy do yerba mate, które zawierają kilka rodzaju yerb. Pozwala to osobie początkującej na zapoznanie się z różnymi rodzajami, a tym samym smakami tego pobudzającego naparu z Ameryki Południowej

Jakie są rodzaje yerba mate?

Istnieje wiele rodzajów yerba mate. Spośród nich warto wymienić elaborarade (duża zawartość łodyżek), despalade (ilość łodyżek poniżej 10%), suave (yerba zawierająca mniejszą ilość pyłu, a tym samym delikatniejsza w smaku), sin humo (yerba produkowana metodą bezdymną - pozbawiona charakterystycznego palonego posmaku), brazylijską (zawierająca same listki suszone na słońcu) oraz aromatyzowaną. Tak duży wybór może sprawić wiele problemów początkującym. Stąd też warto wybierać takie zestawy yerba mate, które pozwalają przetestować kilka podstawowych rodzajów naparu.

Podsumowując, wiele osób rezygnuje z picia kawy na rzecz yerba mate. Sprawia, iż na rynku coraz częściej spotkać można zestawy zawierające wszystkie akcesoria niezbędne do codziennego cieszenia się tym pobudzającym naparem. Można je znaleźć tutaj https://zielonytarg.pl/yerba-mate/zestawy-startowe.