Ogród to miejsce, które przekonuje przechodniów, że nasz dom jest zadbany. Również nam może sprawić wiele przyjemności, jeśli tylko od początku się nim zajmiemy. Najpierw trzeba mieć plan zagospodarowania przestrzeni, a potem go zrealizować, aby mieć baśniowy lub całkowicie prosty w utrzymaniu ogródek.

Plan to podstawa

malwyPrzede wszystkim trzeba rozplanować jak chcemy, aby wyglądały poszczególne części naszego ogrodu. Zwykle przed wejściem do domu ustawiamy latarenki ogrodowe, usypujemy ścieżkę oraz wykładamy podjazd kostką brukową. Ale między tymi elementami trzeba jeszcze coś wymyślić. Najprościej, ale zarazem najbardziej efektywnie będzie wysiać trawę, posadzić kilka krzewów ozdobnych oraz zrobić klomb z kwiatami. Jeśli chodzi o kwiaty najlepiej przy przednim płocie, czy ogrodzeniu sprawdzą się wysokie kwiaty np. malwy.

Boczne części ogrodu również mogą oświetlać latarenki ogrodowe, wyznaczając jednocześnie ścieżkę, po której dojdziemy z wejście głównego do drzwi tarasowych lub po prostu na tyły domu. W taki miejscu najprościej jest wysiać trawę, ewentualnie drobne krzewy, które nie będą zawadzały na naszej dróżce.

Tylna część ogrodu zazwyczaj jest największa. Mamy tutaj najwięcej przestrzeni, którą warto wykorzystać. Jeśli zależy nam na dekoracyjnej wartości naszego ogrodu warto tutaj zrobić skalniak z kolorowymi kwiatami, w takim miejscu najlepiej wysadzić np. malwy czy piwonie. Można również usiać nasz ogród krzewami i obsiać go trawą, ale także zrobić małą fontannę czy ogródek warzywny i sad. Ciekawie będzie też zbudować altankę albo taras do grillowania, wokół którego wykorzystamy dekoracyjne donice czy figury z betonu albo gipsu. Wszystko zależy od nas i naszej inwencji, warto jednak dokładnie zastanowić się, jak będziemy chcieli spędzać czas w naszym ogrodzie i dobrać odpowiednie ozdoby do naszych potrzeb.

Dodatki równie ważne

W naszym ogrodzie warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, które wyeksponuje nocą nasze kwiaty i krzewy. Innym ważnym elementem jest umeblowanie ogrodu zgodnie z naszymi potrzebami, tak aby nasze chwile spędzane w nim były jak najbardziej niezapomniane. W marketach, czy nawet sklepach ogrodowych znajdziemy wiele mebli w różnych stylach, od plastikowych i kolorowych do mosiężnych, klasycznych ławek. Warto zadbać o nasz ogród, jest nie tylko naszą wizytówką przed sąsiadami i gośćmi, ale także może stać się naszym nowym ulubionym miejscem spędzania czasu.