Sprężyny gazowe wykorzystywane są bardzo szeroko w różnych miejscach. Znajdziemy je w domowych meblach, gdzie pomagają podnosić ciężką klapę barku. Będą obecne także w samochodzie osobowym, gdzie z kolei odpowiadają za ułatwianie nam unoszenia klapy bagażnika bądź pokrywy silnika, czyli maski. W dzisiejszym poradniku przedstawimy w jaki sposób tego rodzaju sprężyna, zwana również siłownikiem, funkcjonuje.

Elementy składowe sprężyny

Typowy siłownik gazowy składa się z niewielu elementów i jest bardzo prosty w budowie. Główną częścią jest korpus, który stanowi rurkę niewielkiej średnicy. Wewnątrz znajdują się dwie komory przedzielone poprzez tłoczysko. W jednej znajduje się gaz będący pod ciśnieniem, a w drugiej ciśnienie atmosferyczne. Dzięki takiemu rozłożeniu elementów sprężyny gazowe mogą funkcjonować. Ponieważ tłoczysko połączone jest z prętem, który wychodzi na zewnątrz siłownika, jego ściskanie spowoduje automatycznie sprężanie gazu, znajdującego się wewnątrz szczelnej komory. Jeśli siła przestanie działać na pręt i zarazem tłoczysko, gaz może swobodnie rozprężyć się, wypychając powyższe elementy na zewnątrz. Dzięki temu sprężynami gazowymi można np. podnosić ciężką klapę bagażnika lub maskę samochodową.

Z czego składa się sprężyna gazowa?Właściwości siłowników gazowych

Gdy gaz ulega rozprężeniu i wypycha tłoczysko, w końcu dochodzi do jego pełnego wysunięcia się i oparcia o element blokujący. Ponieważ ciśnienie gazu obliczone jest tak, by nawet w tym momencie wciąż było wyższe od atmosferycznego, uzyskujemy tzw. efekt podtrzymywania. Jeśli więc mamy klapę bagażnika działającą na sprężynach gazowych to gdy podniesie się ona do góry, pozostaje w tej pozycji bez naszej ingerencji. Podobnie wygląda to w przypadku maski auta, gdzie zastosowano takie rozwiązanie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ maska podnoszona w tradycyjny sposób musi być podpierana za pomocą specjalnej stopki. Może zdarzyć się sytuacja, że źle podparta klapa zwyczajnie spadnie, a to może doprowadzić nawet do poważnych obrażeń ciała kierowcy. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy wieje silny wiatr i maska po zakołysaniu się spada ze stopki. Stosując siłowniki gazowe taka sytuacja zdarzyć się nie ma prawa.
Jak widać, sprężyny gazowe składają się z bardzo niewielu elementów, a ich sposób działania jest niezwykle prosty. Dlatego też potrafią wytrzymać naprawdę bardzo wiele lat i działać przez ten czas bezawaryjnie. Gdy ich siła osłabnie, co oznacza ucieczkę sprężonego gazu, można za bardzo niewielką kwotę zastąpić je nowymi egzemplarzami, na przykład kupując je na stronie https://sprezyny-gazowe.com/1406-sprezyny-gazowe.