Pies to najlepszy przyjaciel, który pozostaje z człowiekiem na dobre i na złe. Co jak co, ale człowiek zawiedzie człowieka. Jednak pies jest taką istotą, która zawsze będzie ze swoim panem/panią, chociażby nie wiadomo co się działo. Oczywiście, o ile właściciele w odpowiedni sposób traktują swojego wiernego druha. Pies potrzebuje dużo ruchu i przede wszystkim codziennych spacerów, żeby mógł załatwić wiadome stawy i rozruszać swoje kości. Należy jednak uważać, aby pies nie przyniósł do domu żadnego kleszcza.

Choroba u psa

  W jaki sposób zadbać o swojego psa?W ostatnich czasach, w szczególności na początku wiosny, bardzo dużo mówi się o kleszczach i boreliozie w odniesieniu do człowieka. Nie można jednak zapominać, że ta sama choroba może pojawiać się również u naszych czworonożnych przyjaciół. Borelioza u psa to również choroba odkleszczowa, która pojawia się rzadziej niż u człowieka, jednak wymaga podania odpowiednich antybiotyków. Po każdym spacerze, w szczególności po tych długich, kiedy pies mógł się wylatać w lesie, czy też w wysokiej trawie zawsze trzeba sprawdzić psiaka, ponieważ u zwierzaków jest to choroba ciężka do zdiagnozowania. Borelioza u psa może pojawić się od dwóch do nawet pięciu miesięcy od zakażenia, ukłucia. Pies, który będzie miał taką chorobę wykazuje takie objawy, jak apatyczność, smutek (w szczególności u psa, który do tej pory tryskał energią będzie to bardzo podejrzane), gorączka, która może dochodzić do 40 stopni, obrzęki, kłopoty z poruszaniem się, kłębuszkowe zapalenie nerek, którego konsekwencją jest spadek wagi psa, wymioty i obrzęki łap. Nie wszystkie te objawy mogą występować u każdego czworonoga. Każda zmiana zachowania powinna jednak zaniepokoić właściciela.

Leczenie psa

  Borelioza u psa koniecznie musi być leczona. Jeżeli właściciel zauważy zmianę o swojego przyjaciela, to jak najszybciej powinien udać się do weterynarza, który zarządzi wykonanie odpowiednich badań. Po nich to będzie można rozpisać dalsze leczenie. Najlepsze propozycje w leczeniu boreliozy to doksycyklina i amoksycylina. Każdy weterynarz doskonale wie, że taki antybiotyk podaje się miesiąc i to bez żadnych wyjątków. Nawet, jeżeli już po kilku dniach zauważymy u swojego ulubieńca zdecydowaną poprawę, nie można przerywać podawania leków. Czasem podczas leczenia może wyniknąć potrzeba podania środków przeciwzapalnych lub wspomagających pracę nerek. Zawsze należy słuchać się weterynarza, który po zdiagnozowaniu boreliozy będzie wiedział jak się zachować, aby zapewnić zwierzakowi maksymalny poziom bezpieczeństwa i zdrowia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat, odwiedź stronę: http://wiecejnizkarma.pl/advices/odkleszczowe-choroby-naszych-pupili/