Nie tylko zwykły grill

Chyba każdy z nas uwielbia grillowanie. Nikogo w zasadzie nie dziwi, że na świeżym powietrzu jedzenie smakuje o wiele lepiej i mamy dosłownie na wszystko apetyt. Oczywiście latem najczęściej grillujemy w swoich ogrodach ze znajomymi jak i także ze swoją rodziną. Najbardziej tradycyjną potrawą podawaną z grilla są kiełbaski, kaszanki, ewentualnie jakieś szaszłyki czy też mięso. Jednak obecnie poszukujemy czegoś więcej. Na pewno chcielibyśmy zaskoczyć czymś swoich ukochanych gości. Z pomocą nam idą kociołki żeliwne. Niby kociołki to nic nowego, ale właśnie obecnie wnoszą się ponad wyżyny. Poznajmy najlepsze przepisy na kociołki, które od razu pokochamy.

Składniki do kociołka

kociołki żeliwneKociołki żeliwne

mają to do siebie, że nie musimy ich przygotowywać według danego przepisu. Tak naprawdę w kociołku możemy umieścić wszelkie składniki, które zalegają w naszej lodówce. Pamiętajmy, że zawsze kociołek okładamy od wewnątrz liśćmi młodej kapusty. Dlaczego tak robimy? Robimy w ten sposób, aby nie doszło do podpalenia naszych składników. Dodatkowo warto pokusić się o słoninę. Reszta składników? Reszta składników tak naprawdę jest bez znaczenia. Najpopularniejsze kociołki żeliwne zawierają boczek, kiełbasę, fasolę, ziemniaki, marchew, pieczarki oraz cebulę. Jak długo przygotowujemy takie danie? W zasadzie nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko jest zależne od wielkości rozpalonego ognia. Musimy po prostu kontrolować miękkość poszczególnych warzyw jak i także mięsa. Najczęściej na średnim ogniu kociołek żeliwny jest gotowy w jakieś półtorej godziny.

Wegetariański lub mięsny

Kociołki żeliwne możemy przygotować mięsne, ale także możemy pokusić się o wersję zdrowszą, a więc wersję wegetariańską. Jak widzimy na załączonym obrazku wegetarianie w końcu mogą grillować i nie są zmuszeni jedynie na kiełbasy, szaszłyki czy też karkówki, co dla nich jest istną traumą. Kociołek żeliwny możemy sobie także przygotować dużo wcześniej. Dopiero później jak mamy gości rozpalamy ogień i wkładamy przygotowany wcześniej kociołek. Nie musimy wciąż zerkać do kociołka. Raz na dziesięć minut w zupełności wystarczy. W kociołku, który jest dobrze zabezpieczony od środka liśćmi kapusty na pewno nic się nie zapali, a jedzenie będzie pyszne. Nie możemy zapominać o przyprawach. Gdy lubimy dania ostre pokuśmy się o chili. Jeśli nie dodajmy więcej papryki słodkiej. Jest to już kwestia indywidualna. Każdy z nas lubi coś innego.