Buty taktyczne, znane również jako buty policyjne lub wojskowe, są specjalnie zaprojektowane do trudnych sytuacji. Szczególnie popularne w wojsku, policji i innych służbach publicznych, tego rodzaju buty świetnie sprawdzają się w wymagających warunkach i doskonale nadają się do długotrwałego użytkowania. Zaprojektowane dla zwiększenia wydajności i długowieczności buty taktyczne muszą być solidne i wytrzymałe, ale również lekkie i wygodne. Obuwie to wykonane jest zazwyczaj ze skóry licowej, skóry dwoinowej, nubuku, zamszu lub sztucznej skóry. Rodzaj materiału, z którego zrobione są buty taktyczne, ma duży wpływ na ich trwałość, wodoszczelność, oddychalność i inne cechy. Na przykład buty wykonane z materiałów syntetycznych są często lżejsze, tańsze i łatwiejsze do przełamania niż ich odpowiedniki z pełnoziarnistej skóry. Mają one jednak tendencję do zużywania się szybciej niż buty z prawdziwej skóry (pod warunkiem, że były one odpowiednio pielęgnowane). Buty taktyczne zamówicie na stronie https://milworld.pl/pol_m_Obuwie_Buty-Wojskowe_Buty-Taktyczne-427.html.

Podeszwa środkowa

Kolejną ważną cechą butów taktycznych jest wspierająca stopę podeszwa środkowa. Zaprojektowane są one tak, aby działać jak amortyzatory. Dwa najczęściej używane tutaj materiały to: etylen-octan winylu (EVA) i poliuretan (PU), które idealnie nadają się do zmniejszania obciążenia i odkształceń stóp podczas biegu lub podczas długich wędrówek. Bez podeszwy środkowej pokonywanie nawet niewielkich odległości w butach taktycznych szybko spowodowałoby dyskomfort.

buty taktyczneKiedy kupić?

Kiedy zainwestować w takie buty? Prezentują się one bardzo efektownie i już samo to może być wystarczająco dobrym powodem na to, aby wybrać się po nie do sklepu. Powody mogą być jednak o wiele praktyczniejsze. Zaczniemy od kostek. Jeśli mamy kostki, które są podatne na zranienia lub już padły ofiarą kontuzji, buty taktyczne lub bojowe zapewnią im dobrą ochronę. Dodatkową zaletą jest ich stabilność, dzięki której zmniejsza się ryzyko złapania kolejnej kontuzji. Dzięki tej stabilności chronią w pewnym sensie również kolana – ponieważ mniej wypadków na szlaku oznacza mniejsze ryzyko uszkodzenia tych stawów. Buty taktyczne przydają się również wtedy, kiedy czeka nas dłuższa wędrówka w trudnym terenie. Specjalna konstrukcja tego obuwia zmniejsza ryzyko kontuzji oraz uprzyjemnia marsz. Jeżeli dodatkowo na tę trudną wyprawę wyruszymy obciążeni ciężkim bagażem, buty taktyczne stają się wręcz koniecznością. Buty te zalecane są również w innych przypadkach, w których nogi są stosunkowo delikatne – na przykład na początku naszej przygody z trekkingiem, kiedy nasze mięśnie nie są jeszcze odpowiednio silne.