Wędlina podrobowa to przetwory wytwarzane z solonych lub peklowanych podrobów, takich jak skóra wieprzowa, płuca, wątroba oraz z krwi wieprzowej i tłuszczu, w naturalnej osłonce. Posiada ciemną barwę. Uzupełnieniem składu jest kasza, najczęściej jęczmienna lub gryczana. Jedną z takich wędlin jest kaszanka, w Polsce nazywana po prostu "krupniokiem". Doprawiana dodatkowo pieprzem, cebulą, zielem angielskim, majerankiem i czosnkiem.

Wyjątkowy produkt

kaszanka

Produkt regionalny wpisany do Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Kaszanka dostarcza nam wielu witamin z grupy między innymi A, B, C, D, E i K oraz licznych składników mineralnych takich jak wapń, magnez, błonnik, potas czy żelazo. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre osoby powinny ograniczać spożycie kaszanki. Nie jest ona bowiem polecana np. dla osób chorych na serce, z podwyższonym cholesterolem ze względu na dużą ilość tego produktu w składzie. Powinny ją też ograniczyć kobiety w ciąży ze względu na dużą ilość witaminy A, która może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Natomiast jest idealnym rozwiązaniem dla osób z anemią i dla kobiet z obfitą miesiączką, ponieważ posiada właściwości odkwaszające organizm. Kaszanka to dość powszechny ogólnie dostępny produkt na rynku, występujący najczęściej jako kaszanka parzona, wędzona lub pieczona, a która dzięki swojemu nieskomplikowanemu składowi, nie należy do drogich wędlin. Można ją zakupić w dość niskich cenach i zawsze warto wybrać tę najlepszej jakości i tę najbardziej polecaną, czyli swojską gryczaną.

Wykorzystanie do celów spożywczych.

Najpopularniejsza jest oczywiście kaszanka z grilla. Najczęściej układa się ją na folii aluminiowej, okłada pokrojoną w cienkie plastry cebulą, i po szczelnym zawinięciu w folię, smaży na rozgrzanym grillu przez ok. 15 minut. W taki sam sposób można przyrządzić kaszankę w kapuście kiszonej, która będzie zamiennikiem cebuli, z dodatkiem wędzonego boczku. Można znaleźć ją tutaj: https://zdziadapradziada.pl/pol_m_Przetwory-miesne_Kaszanka-182.html Potrawy te podaje się zazwyczaj z chrupiącym pieczywem. Śmiało przygotujemy je nie tylko na grillu, bowiem równie dobrze i tak samo smaczne upieczemy je w piekarniku lub na patelni. Z kaszanki wyczarujemy również kotleciki, jako danie główne podawane z ziemniakami i zestawem surówek. Wówczas należy obrać kaszankę ze skórki, dodać drobno posiekaną wcześniej usmażoną cebulę, jajko, bułkę namoczoną w mleku i razem z odpowiadającymi nam przyprawami dokładnie wymieszać. Obtoczone w bułce tartej usmażyć z obu stron i gotowe. Takie kotlety można wykorzystać również jako przekąskę.