Alternatywnym rozwiązaniem dla klasycznej główki jigowej, która stanowi połączenie obciążenia z hakiem jest czeburaszka. Tego typu sprzęt przywędrował do nas zza wschodniej granicy i tym, co odróżnia go od wspomnianej główki jigowej, jest system ruchomego połączenia z hakiem. Podobnie jak w przypadku główki mamy tu do czynienia z ołowianą kulką, która jest rodzajem obciążenia dla przynęty, ale zamiast jej sztywnego połączenia z hakiem lub kotwicą mamy tu jedynie metalową pętelkę, do której możemy przytwierdzić dowolny rodzaj haka.

Właściwości czeburaszki – jakie ma zalety?

Największą zaletą tego typu rozwiązania jest jego duża elastyczność. Dzięki obecności dwóch pętelek (jedna do mocowania żyłki lub agrafki, a druga do mocowania haczyka lub kotwicy) istnieje możliwość szybkiego dostosowania zestawu do aktualnych potrzeb. Można na przykład zmienić wyłącznie obciążenie, zastępując lżejszą czeburaszkę jej cięższą wersją lub odwrotnie, bez konieczności zmiany haczyka. Można również pozostawić określone obciążenie, a wymienić jedynie haczyk, tym samym lepiej dopasowując go do zastosowanego rodzaju przynęty. Niedocenianą właściwości tego typu sprzętu jest także jego ruchomość. W odróżnieniu od sztywnej główki jigowej zestaw, którego częścią jest czeburaszka, jest zestawem ruchomym. Dzięki ruchomemu połączeniu obciążenia z haczykiem zamocowana na nim przynęta ma większą swobodę ruchu, zachowuje się w wodzie bardziej naturalnie, co można wykorzystać dla skuteczniejszego wabienia ryb. Czeburaszka będzie zatem doskonałym wyborem dla doświadczonych spinningistów, którzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu różnych rodzajów przynęt i potrafią wykorzystać pełen potencjał ich ruchów.

czeburaszkaJakie przynęty łączyć z czeburaszką?

Zasadniczo tego typu sprzęt nadaje się do stosowania ze wszystkimi rodzajami przynęt gumowych i innych przynęt sztucznych. W praktyce największe korzyści ze stosowania czeburaszki można odnieść, wybierając przynęty o większej wyporności, które unoszą się w wodzie, ewentualnie przynęty typu neutralnego. Dzięki ruchomemu połączeniu przynęty (haczyka) z obciążeniem istnieje możliwość wykorzystania pełni potencjału tkwiącego w lekkich przynętach pływających. Elastyczne połączenie sprawia, że przynęta zachowuje się w wodzie bardziej naturalnie, kołysze się na boki i wzbudza większą falę hydroakustyczną, co skutecznie wabi drapieżniki, zachęcając je do ataku. W przypadku gum ciężkich, które szybko toną, skuteczność tego sprzętu może okazać się mocno ograniczona, a z pewnością nie większa niż tradycyjnych główek jigowych.