Soki produkowane metodą tłoczenia są mętne i niezwykle bogate w substancje odżywcze, witaminy oraz minerały. Zawierają również cenne dla naszego zdrowia polifenole, które wręcz wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki i komórki nowotworowe. Nic dziwnego, że wśród konsumentów jest coraz więcej miłośników tłoczonych soków. Okazuje się, że w dobie mody na żywność ekologiczną i agroturystykę kupno naturalnych, tłoczonych soków stało się korzystną alternatywą. Pozwala na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów bez niepotrzebnych dodatków w postaci konserwantów, które często dodawane są do sklepowych napojów.

Na czym to polega?

Tłoczenie soków odbywa się za pomocą specjalnej maszyny. Do tego celu służy tłocznia soków. Urządzenia mają różne gabaryty - wszystko zależy od rozmiaru producenta i skali sprzedaży. Tłocznie często kupowane są przez sadowników prowadzących agroturystykę, dla których sadownictwo jest jedynie dodatkiem mającym zwiększyć atrakcyjność jego biznesu - wówczas są to maszyny stosunkowo niewielkie. Warto zwrócić uwagę, żeby tłocznia soków, na której produkty się zdecydujemy, była firmą cieszącą się dużym zaufaniem klientów - dzięki temu mamy pewność, ze soki, które otrzymamy, będą najwyższej jakości.

Jak wygląda produkcja

Zanim owoce trafią do urządzenia, zostają po zbiorze poddane selekcji. Ten etap odbywa się ręcznie - pracownicy odrzucają uschnięte, nadgniłe lub uszkodzone sztuki, ponieważ takie egzemplarze nie nadają się do obróbki. Następnie owoce trafiają do kąpieli w basenie, gdzie pozbywają się dużych zabrudzeń. W dalszej kolejności płukane są pod bieżącą wodą która dokładnie płucze je z wszelkich zanieczyszczeń. tłocznia sokówTeraz trafiają do rozdrabniarki, która dzieli owoce na mniejsze części (w ten sposób można je łatwiej obrobić i pozyskać więcej soku). Dalej przechodzą na prasę, która miażdży je wyciskając z nich to, co najcenniejsze. Wszystkie pozostałości po obróbce mogą zostać użyte do innych celów, np. jako nawóz. Następnie sok jest przepompowywany do zbiornika z sitem. Zadaniem sitka jest odcedzenie ogonków i pestek. Tłocznia soków wyposażona jest również w pasteryzator, w którym odbywa się podgrzewanie płynu do 80 stopni C. Po procesie pasteryzacji gotowy sok trafia do szczelnych opakowań foliowych (przeważnie trzy lub pięciolitrowych), które pakowane są do kartonów.

Pyszny napój

Smak otrzymanego soku jest identyczny, jak smak owoców, z których został wytłoczony. Jeżeli do produkcji użyta zostanie np. kwaśna odmiana jabłek, gotowy produkt również będzie charakteryzował się dużą kwasowością. Tłoczone soki możesz kupić tutaj: http://www.maurer.com.pl/.