Ukulele to instrument, który oficjalnie zaprezentowano światu w 1915 roku. Miało to miejsce na Międzynarodowej Wystawie Panama-Pacific w San Francisco. Historia tego instrumentu sięga jednak głębiej i wiąże się z przybyciem portugalskich imigrantów z Madery na Hawaje. To właśnie Hawaje uznaje się jako miejsce „narodzin” ukulele. Tam zyskało ono ostateczną formę i nazwę. Od tej pamiętnej wystawy w San Francisco instrument zaczął stawać się coraz popularniejszy. Nasilenie tej popularności zaobserwowano w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych, co wiązało się z ówczesną ekspansją hawajskiej muzyki. Z czasem ukulele znalazło zwolenników także w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Japonii. Zainteresowanie muzyką na tym instrumencie spadło nieco począwszy od lat 60-tych do lat 90-tych. Obecnie jednak ukulele przeżywa renesans. Jednym z najsławniejszych wirtuozów, jest urodzony w 1976 roku w Honolulu Jake Shimabukuro. Najbardziej znanym zespołem grającym na ukulele jest The Ukulele Orchestra Of Great Britain, powstały w 1985 roku oraz The Wellington International Ukulele Orchestra z Nowej Zelandii, założony w 2005 roku.

Rodzaje ukulele – rozmiary

Ukulele różne rodzaje  Ten instrument strunowy szarpany, o egzotycznie brzmiącej nazwie, przypomina kształtem małą gitarę. Również jego budowa zasadniczo się nie różni. Sercem ukulele są 4 struny. Zakup pierwszego takiego instrumentu nie powinno być pochopna decyzją, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami i wskazówkami, aby dokonać najlepszego wyboru. Wyróżnia się 4 podstawowe typy ukulele. Pierwszy z nich to ukulele sopranowe, najmniejsza wersja tego instrumentu (długość do około 53 cm). Charakterystyczny dla sopranowego ukulele jest wysoki i cienki dźwięk, jaki wydaje. Ten typ ukulele wybieramy, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym instrumentem. Będzie to także dobra decyzja, jeśli grającym będzie dziecko lub osoba o drobnych dłoniach. Drugi typ to ukulele koncertowe. Chociaż nazwa może nieco mylić, wcale nie oznacza, że przeznaczone jest tylko dla profesjonalnych muzyków. Jest ono trochę większe od sopranowego, chociaż nadal zachowujące mały, poręczny rozmiar (długość około 58 cm). Ukulele koncertowe ułatwia jednak bardziej precyzyjną grę i prawdopodobnie będzie wygodniejsze do trzymania dla większości osób. Kolejny rodzaj to ukulele tenorowe. W tym przypadku możemy mówić już o większych rozmiarach (długość do około 66 cm). Jest to tym ukulele przeznaczony głównie dla osób, które już znają ten instrument, ale chcą rozszerzać i poprawiać swoje umiejętności gry. Ukulele tenorowe charakteryzuje się szerszym i mocniejszym tonem. Komfort gry będą z pewnością odczuwały osoby o większych dłoniach. Ostatni tym ukulele to wersje barytonowe i basowe. Są to instrumenty największe, rozmiarami przypominające w zasadzie już małą gitarę. Charakterystyczny jest tutaj głębszy dźwięk, nie mający wiele wspólnego z klasycznym tonem. Największy komfort z gry na ukulele barytonowym mogą czerpać gitarzyści, którzy zechcieli poszerzyć swój kunszt muzyczny o ten instrument. Dobry sklep z ukulele na pewno będzie posiadał w swojej ofercie powyższe typy tego instrumentu. Przyczyną zwiększania się ilości chętnych do zgłębiania tajników gry na ukulele jest na pewno wyjątkowa łatwość, z jaką da się opanować podstawowe chwyty.

Ukulele – co, gdzie i jak?

  Ukulele co gdzie i jakNajwiększą popularnością i ilością sprzedanych egzemplarzy cieszy ukulele sopranowe, koncertowe oraz tenorowe. Jak już wcześniej było to wspomniane, przygodę z tym instrumentem warto rozpocząć od pierwszego typu. Ukulele posiada wiele zalet, które zachęca do zainwestowania w jego zakup i w naukę gry. Jego rozmiary pozwalają na zabranie go w zasadzie wszędzie – zmieści się do torebki czy plecaka. Co istotne, strojenie i nauka gry jest dużo łatwiejsza niż na gitarze. Ta większa przystępność nauki oznacza, że indywidualne lekcje gry nie są niezbędne. Czasem wystarczą filmy instruktażowe dostępne w internecie, zwłaszcza jeśli chodzi o amatorską grę dla przyjemności. Ponadto ukulele i akcesoria, które z czasem warto dokupić, są jednak znacznie tańsze od gitarowych. Jak wiemy, cena to bardzo istotne kryterium zakupu, którym kierują się klienci sklepu z ukulele. Aby cieszyć się swoim pierwszym ukulele, na początek wystarczy takie, które wiąże się z wydatkiem mniej więcej 200 zł. Naturalnie jest to najniższa półka cenowa. Wraz ze wzrostem ceny rośnie także jakość instrumentu. Znaczenie ma także materiał, z jakiego jest wykonane - są to gatunki drewna: świerk, mahoń, mango, koa, palisander, cedr, akacja i wiele innych. Ukulele ze średniej półki i te najdroższe wykonane są z drewna koa, które pochodzi z Hawajów lub z mahoniu. Najpowszechniejszy i tańszy jest świerk Niewątpliwą i podstawową zaletą jest także ciekawy i przyjemny dźwięk, jaki wydaje ten instrument muzyczny. Decydując się na zakup ukulele kierujmy się przede wszystkim poziomem zaawansowania, a w dalszej kolejności materiałem wykonania czy designem. Sklep z ukulele posiada zazwyczaj szeroką gamę tych instrumentów, spośród których każdy klient wybierze dla siebie coś odpowiedniego.