W kulturze istnieją przedstawienia ikonograficzne, które urosły do rangi kultowych. Obrazy malowane, które zna cały świat i które doczekały się wielu kopii, ale także stały się częścią internetowego świata memów. Kultowość dzieł sztuki Dzieła sztuki to tysiące obrazów, rzeźb i instalacji, które można podziwiać w wielu muzeach rozsianych po całym świecie. Obrazy malowane z dawnych epok, jak i te bardziej współczesne. Ogrom dzieł, które ma swoja historię. Tak naprawdę jednak, tylko niektóre z nich doczekały się ponadprzeciętnej sławy. „Mona Lisa”, „Krzyk”, „Ostatnia wieczerza” – to tylko niektóre z obrazów, które można nazwać mianem kultowych.

  • „Mona Lisa”, Leonardo da Vinci
mona-lisa

Obraz malowany w latach 1503-1507 przez mistrza Leonardo da Vinci. Do dziś portret ten wzbudza wiele kontrowersji. Przede wszystkim pytania budzi tożsamość modelki. Pojawiają się pytania o to, czy modelka w ogóle była kobietą. Badacze dopatrują się w nim pewnej tajemnicy, którą rzekomo miał umieścić w nim da Vinci. Pytania budzi także tajemniczy uśmiech Mona Lisy oraz sielski, fantastyczny krajobraz, a także triki i optyczne iluzje, które zostały na nim użyte. Obraz można zobaczyć w Luwrze i każdego dnia przyciąga on tysiące odwiedzających, którzy na własne oczy chcą go zobaczyć.

  • „Ostatnia wieczerza”, Leonardo da Vinci
Obrazy malowane

mają swoje historię i kontrowersje. W ostatnich latach nowego znaczenia dorobiła się „Ostatnia wieczerza”, której historia przedstawiona została w inny sposób w książce „Kod Leonarda da Vinci”. Powieść ta wywołała i oburzenie i zaciekawienie, a na pewno samemu przedstawieniu dodała sławy i spekulacji nad jestestwem jego powstania i znaczenia. Fresk znajduje się w Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

  • "Gwiaździsta noc", Vincent van Gogh

To przedstawienie jest elementem wielu części wystroju wnętrza i nie tylko. „Gwieździsta noc” to kultowy wzór, który na stałe wszedł do popkultury. Obraz powstał w roku 1889, gdy malarz przebywał na terapii psychiatrycznej. W obrazie zwraca się przede wszystkim uwagę na sposób jego malowania. Podobno obraz malowany był całkowicie z pamięci, a eksperci twierdzą, że układ gwiazd umieszczony na nim jest zgodny z tym, który można było zaobserwować w dniu jego malowania. Obraz można oglądać w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

  • „Krzyk”, Edward Munch

Wielokrotnie kradziony, ale teraz bezpieczny w Narodowym Muzeum Sztuki Architektury i Projektowania w Oslo. To rozpoznawalny i wiele razy przerabiany obraz. Edward Munch pokazał w nim studium depresji ukazane przez pryzmat ostrych, odważnych kolorów. Autor twierdził, że oddał w nim także zachwyt nad naturą, którą pamiętał z tego dnia.