Komoda to mebel uniwersalny, w którym trzymać można zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i takie, po które sięgamy rzadziej. Mebel ten może być ustawiony w dowolnej części mieszkania, jednak coraz częściej wybór pada na salon. Wybór komody nie powinien ograniczać się jedynie do tego, żeby pasowała ona do całości umeblowania, ale także miejsca ustawienia.

Zachowanie przestrzeni

Salon to miejsce, w którym przestrzeń odgrywa ogromną rolę. Nie powinien być więc zastawiony meblami, w szczególności takimi jak szafy czy komody do salonu. Większość osób podczas meblowania mieszkania wybiera nawet malutkie kawowe stoliki zamiast wielkich stołów salonowych po to, aby jak zachować jak najwięcej przestrzeni dla siebie i ewentualnych gości. Niebagatelną rolę przestrzeń odgrywa dla wszystkich rodzin, które mają małe dzieci. Wybór komody do salonu powinien być zatem podyktowany możliwością zachowania wolnej przestrzeni. Coraz częściej szafka pod telewizor zastępowana jest właśnie komodą, na której z powodzeniem może stanąć telewizor, jeżeli jest ona odpowiednio szeroka. Dobrym rozwiązaniem są również telewizory wiszące na ścianie, dzięki którym komoda znajdująca się bezpośrednio pod nimi może być nieco węższa. Jeżeli zależy nam na zachowaniu meblościanki, na której stoi telewizor, komoda może zostać ustawiona w kącie salonu w taki sposób, aby nie przeszkadzała w przemieszczaniu się. W wielu domach znajdują się bowiem niezagospodarowane kąty, które zyskają dodatkową ozdobę.

Moda i użyteczność

Modne komody do salonu - jak wybrać?Komoda powinna być przede wszystkim na tyle duża i głęboka, aby pomieściła wszystkie rzeczy, które chcemy trzymać w salonie. Zwykle nie ustawia się tam dodatkowych mebli, w których można trzymać przedmioty. Wyjątkiem są meblościanki, jednakże powoli wychodzą one z mody. W przyszłości prawdopodobnie meblościanki zostaną całkowicie zastąpione przez komody. Współcześnie komody do salonu pełnią także funkcję ozdobną, zatem dobrze, jeśli pasują do całości wnętrza. Jeżeli w salonie znajdują się inne meble, komoda powinna być z tej samej kolekcji bądź jeżeli jest to niemożliwe, wyglądem powinna przypominać pozostałe meble. Niektóre firmy oferują tak zwane komody alternatywne, których główną rolą jest ozdobienie pomieszczenia, niemniej jednak decydując się na taki model warto rozważyć, czy będzie on pasował do innych mebli, takich jak choćby kanapa czy stolik. Dodatkowo ważny jest kolor ścian - farby bądź tapety w salonie. Komody jednokolorowe zwykle dopasowują się do wielu rodzajów barw, natomiast wzorzyste trzeba dobierać z wyczuciem.