Rodzice, którzy zdecydują się posłać dziecko do przedszkola, mają dużą zagwozdkę, a mianowicie wybór między placówką państwową lub niepubliczną. ​Różnice między nimi bywają dość duże - od kwestii opłat, przez wyżywienie, aż po program i sposób sprawowania opieki. Przedszkole prywatne wiąże się z opłatami, jednak przejawia się wieloma zaletami. Dłuższe godziny działania dają rodzicom o wiele większą elastyczność i poczucie stabilności, jednak wiąże się to z nieco wyższymi opłatami. Niektóre z przedszkoli mają dodatkowe dotacje, dlatego można spotkać takie miejsca, w których czesne nie jest tak wysokie. Ważną zaletą przedszkola prywatnego są też osobne przepisy dt. rekrutacji, wybierając takową placówkę, nie musimy martwić się o miejsce dla naszego malucha i przejmować listami rezerwowymi.  

Przyjazna przestrzeń

przedszkole prywatne

Przedszkole prywatne również podlega opiniowaniu, czyli kontrolom sanepidu.  Dużym atutem przedszkoli płatnych  jest posiadanie kilku pomieszczeń zamiast jednego, czy dwóch dużych. W mniejszych, ale za to bardziej kameralnych wnętrzach dzieci czują się bezpieczniej, ponieważ kojarzą je z domowymi kątami, pomieszczenia te sprawiają wrażenie przytulności i dobrze znanych domowych wnętrz. Nie bez znaczenia jest również okolica i samo otoczenie budynku. Prywatne przedszkola dają dzieciom możliwość korzystania z osobnej przestrzeni na uprawę roślin, dzięki czemu dzieci widzą w praktyce skąd bierze się jedzenia, a także dodatkowo rozwija u dzieci zmysł manualny. Dzieci mogą samodzielnie pielęgnować kawałek ogródka, mają kontakt z naturą, a przy tym zdobywają praktyczne umiejętności. Uczą się również cierpliwości oraz tego, że czasem trzeba poczekać na rezultat swojej pracy. Oprócz tego dzieci mogą też korzystać z placu zabaw, który daje im bezpieczną i przemyślaną przestrzeń do zabaw.

Ważna jest metoda wychowawcza

Przedszkole prywatne często wyróżnia się też nowatorskimi metodami wychowawczymi. Korzystają z lat doświadczenia pedagogów, a także bazują na dotychczasowych wynikach badań. W przypadku problemów z danym dzieckiem mają większe pole manewru, dzięki bardziej indywidualnemu podejściu. Istnieją placówki, które regularnie prowadzą indywidualne spotkania z rodzicami, ustalając na spotkaniu sposób działania i wspierania rozwoju dziecka. Taka współpraca daje bardzo dobre rezultaty i pomaga wyprowadzić nawet te maluchy, które mają duże opóźnienie w stosunku do swoich rówieśników. Wybierając przedszkole na pewno warto zwrócić uwagę na wykształcenie kadry oraz posiadane przez nich doświadczenie. Nie zaszkodzi też sprawdzić zakresu oferowanych zajęć dodatkowych, w których dzieci mogą uczestniczyć. Przedszkole prywatne zazwyczaj mają bardzo szeroki wachlarz zajęć nieobowiązkowych. Najczęściej rodzice mogą wybrać dodatkowe lekcje języka obcego, tańca, zajęcia plastyczne, muzyczne lub ruchowe.

Po pierwsze bezpieczeństwo

  Inną znaczącą zaletą placówek niepublicznych jest zwiększone bezpieczeństwo. Dzięki specjalnym systemom bezpieczeństwa wstęp na teren placówki mają wyłącznie osoby do tego upoważnione, czyli pracownicy przedszkola oraz rodzice lub opiekunowie prawni. Dzięki temu na teren przedszkola nie dostanie się osoba mogąca zaszkodzić podopiecznym. Tekst powstał we współpracy z https://www.ogrodymontessori.pl/