Praca w drewnie to niezwykle wdzięczne zajęcie. Nie trzeba być rzeźbiarzem-artystą, aby to zauważyć. Każdy, kto choć raz majsterkował w przydomowym garażu z wykorzystaniem drewna, wie, jaka satysfakcja kryje się za efektem końcowym. Jak wiemy nawet najlepszy majsterkowicz, czy najbardziej doświadczony stolarz potrzebuje narzędzi do swojej pracy, bez nich się nie obejdzie. Dziś zajmiemy się wyborem jednego z najważniejszych narzędzi, których nie może zabraknąć nikomu, kto myśli o stolarskich przeróbkach i precyzyjnym skrawaniu drewna. Chodzi oczywiście o frezarki. Zapraszamy do lektury.

Do czego frezarka?

Na samym początku musimy wyjaśnić sobie, dlaczego w ogóle frezarka powinna znaleźć się w naszym przydomowym warsztacie? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Ponieważ daje ona całe multum możliwości, a liczba jej zastosowań rośnie wprost proporcjonalnie do umiejętności i kreatywności właściciela. Wzbogacając swój warsztat o frezarkę, będziemy w stanie zrobić własne meble czy chociażby ozdobne ramy. Lista naszych możliwości wydłuży się o takie prace jak profilowanie drewna, wyrzynanie wczepów i czopów, wykrawanie płytkich otworów na gniazda czy żłobienie rowków, zarówno tych prostych, jak i krzywoliniowych.

Różne rodzaje frezarek

Skoro poznaliśmy już możliwości, jakie niesie za sobą posiadanie własnej frezarki, przyszedł czas odpowiedzieć sobie, na jakiego pytanie rodzaju frezarki znajdziemy na rynku? Podstawowym podziałem dla frezarek jest ich podział zgodnie z przeznaczeniem. Biorąc go pod uwagę, możemy wyróżnić frezarki poziome, pionowe, uniwersalne, do drewna, gwintów i kół zębatych. Poszczególne frezarki mogą się różnić ilością i rodzajem użytego wrzeciona.

Jaką frezarkę kupić?

Podobnie, jak to jest z innym sprzętem i elektronarzędziami, to, jaką wybierzemy, frezarkę powinno zależeć od naszego zapotrzebowania i parametrów. Nie ma potrzeby wydawać fortuny na profesjonalną, przemysłową frezarkę, jeżeli nie będziemy w stanie wykorzystać jej potencjału. Z drugiej strony nie powinniśmy kupować byle czego. Warto kupić porządny sprzęt taki jak frezarki Festool. To dobry wybór zarówno dla profesjonalistów, jak i tych, którzy w drewnie stawiają pierwsze kroki. Dodatkowo wysoka jakość, jaką odznaczają się frezarki Festool gwarantują nie tylko skuteczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. To o nim często zapominamy wybierając elektronarzędzia, co zdecydowanie jest dużym błędem, który w przypadku błędu przy pracy może kosztować nas wiele.