Datuje się, iż powstała w latach 70-tych i 80-tych za sprawa tak zwanej nowej fali. Subkultura gotycka narodziła się z post punku i na dobre ukształtowała w latach 80-tych oraz 90-tych. Miesza w sobie muzykę cold wave, punk, metal, czy elektroniczne brzmienia, a jej stylistyka nieodłącznie jest związana ze strojem. Czarne ubrania takie jak sukienka gorsetowa, koronkowe dodatki, buty na platformie to do dziś synonim tego rodzaju mody.

Nowa fala mrocznej muzyki

Sukienka gorsetowaNazywane gothami osoby charakteryzują ssie przede wszystkim strojem i makijażem. Czarna koszula, spodnie, koronkowa spódniczka, czy sukienka gorsetowa, to nieodłączny element tej subkultury, a której strój pełni ważną rolę. Oddaje melancholijność muzyki, która zrodziła się w latach 70-tych XX wieku, a najbardziej stała się wyrazista w latach 80-tych. Za znaczący czas dla jej powstania uznaje się otwarcie klubu Batcave w londyńskiej dzielnicy Soho . To tam tworzyła się ideologia, muzyka, wyrazisty styl, który był połączeniem post-punku oraz elektronicznych brzmień. Za pierwsze zespoły związane z tym nurtem uznaje się Bauhaus, Siouxsie & The Banshees, The Cure, Joy Division, Death Cult, Alien Sex Fiend, Christian Death. Do tej niepokojącej muzyki tworzyć zaczął się styl – mroczny, wyrazisty, odwołujący się do konwencji horroru. Sukienki gorsetowe oraz długie, wiktoriańskie suknie, koronki, kabaretki, czy podarte rajstopy.

Groza i niepokój

Samo określenie „goth” odnosi się do stylu w literaturze i architekturze. Dziewiętnastowieczne pisarstwo grozy, wiktoriańska epoka, czasy romantyzmu, klątw, zjaw i mocno obecnego folkloru stała się odbiciem współcześnie znanego gotyku. Także amerykańska literatura – zwłaszcza Edgara Allana Poe, która była początkiem horroru i grozy, stała się centrum zainteresowania kultury gotyckiej.

Zespoły grające muzykę powszechnie uważaną za gotycką, niejednokrotnie w swoich tekstach odwoływali się do grozy, starych opowieści, niepokojących legend, czy trawiącego człowieka smutku. Były to treści liryczne, głębokie, ale także na swój sposób depresyjne, wylewające żal.

Z takiego obrazu muzyki i inspiracji dla niej nie mógł wyłonić się żaden innych wizaż jak mroczny, czarny, wręcz nawiązujący do stylistyki pogrzebowej. Gorsetowe sukienki, koronki, długie spódnice, białe twarze to stylistyka, która nawiązywała nie tylko do klasycznej wiktoriańskiej mody, ale też do przesądów i wampirycznego kultu. Takie niecodzienne ciuchy ciężko znaleźć, jednak tutaj z pomocą przychodzi internet, a dokładniej sklep Restyle.pl.

Współcześni goci

Subkultura gotycka nie przestała istnieć, ale jak każdy rodzaj muzyki ewoluowała. Nadal ten trend jest bardzo silny, co uwidacznia się na wielu festiwalach muzyki gotyckiej i alternatywnej, także na polskim Castle Party.