Dla wielu odebranie kluczy do własnego domu jest jedną z najszczęśliwszych chwil w życiu. Bycie w końcu na swoim to marzenie niemal wszystkich młodych ludzi a zwłaszcza młodych małżeństw. Jest to dla nich wyjątkowa okazja, by w końcu całkowicie poczuć się jak u siebie i urządzić pomieszczenia we własnym stylu

Salon – reprezentacyjna część domu

dywany do salonu

Pomieszczenia w domu możemy podzielić na te należące do przestrzeni prywatnej (jak sypialnia, pokój dziecięcy czy młodzieżowy) oraz wspólnej (przedpokój, łazienka, salon, kuchnia). O ile przestrzeń prywatną każdy może urządzić według całkowicie własnych, najbardziej nawet ekstrawaganckich upodobań, przestrzeń wspólna rządzi się innymi prawami. Meble, tapety czy dywany do salonu powinny być dobrane w taki sposób, aby zapewniały komfort wszystkim domownikom oraz gościom. Te części domu są bowiem otwarte do użytku przez wszystkich.   Szczególnie istotny jest salon, zwany też pokojem dziennym. Jest to pomieszczenie najbardziej reprezentatywne, ponieważ właśnie tutaj przyjmujemy gości. Jest to również miejsce, gdzie zbiera się rodzina, nie tylko na oficjalne uroczystości, ale też aby wspólnie obejrzeć telewizję, pograć w gry lub po prostu porozmawiać. Dlatego tak istotne jest aby pokój dzienny był miejscem przyjaznym każdemu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że dywany do salonu to coś w nim coś więcej, niż ozdoba.

Miejsce, gdzie bawią się dzieci

Każdy, kto ma małe dzieci wie, że ulubionym miejscem ich zabaw jest podłoga. Nie tylko dla tych najmniejszych, ledwie raczkujących. Podłoga zapewnia szeroką, równą przestrzeń, na której można rozłożyć wszystkie zabawki. To tutaj odbywają się rajdy samochodowe i przyjęcia dla lalek. Jeśli więc mamy dzieci wybierając dywany do salonu powinniśmy się kierować nie tylko względami estetycznymi ale i higienicznymi. Dywan o długim włosiu prezentuje się przyjemnie i miło, jednak czyszczenie go z okruszków chipsów to pracochłonne zadanie a każdy z nich to potencjalne siedlisko bakterii. Nie jest łatwo wyprać jasny dywan z plamy rozlanego przez dziecko soku. Nawet najlepsze środki nie zdadzą się gospodyni na wiele, gdy będzie musiała prać go praktycznie co dzień. Jeśli do tego w domu mieszkają zwierzęta futerkowe, ślady kocich czy psich łapek oraz włosy z ich sierści to kolejne wyzwanie w utrzymaniu czystości dywanu.

Nie tylko dla dzieci

Oczywiście nie w każdym domu są małe dzieci czy zwierzęta. Ich brak pozwala na większą swobodę gdy wybiera się dywany do salonu. Jasne kolory i dłuższy włos nie stanowią wtedy koszmaru, który śni się pani domu po nocach. Zanim damy się ponieść w sklepie fantazjom o tym, jak cudownie w naszym salonie będzie wyglądał właśnie ten dywan, warto porządnie przemyśleć, czy będzie on praktyczny w naszym domu? Jak często będzie narażony na różnego rodzaju zabrudzenia? Czy możemy spodziewać się, że będą się na nim bawiły dzieci? Oczywiście musimy też zapytać sami siebie, czy będzie pasował do całości wnętrza? Dokonując wyboru należy wyważyć względy praktyczne z estetycznymi a to zagwarantuje nam piękny efekt naszego salonu.