Mało kto zdaje sobie sprawę, ale dzięki małym urządzeniom jakimi są baterie łazienkowe możemy uzyskać bardzo duże oszczędności. Na pewno potrafią obniżyć znacząco zużycie wody. Co ciekawe jest to obniżenie aż o połowę. Ograniczenia tego typu są naprawdę bardzo mile widziane.

Ograniczenie przepływu wody

baterie łazienkoweNa pewno sam przepływ wody jest bardzo istotnym parametrem. Szczególnie gdy chcemy być w posiadaniu baterii, która oszczędza wodę. Modele nieco starsze oraz tradycyjne średnio zużywają jakieś 12 litrów na minutę. W porównaniu nowoczesne baterie łazienkowe jedynie 4 litry na minutę. Zatem gdy chcemy zadbać o zawartość naszego portfela oraz środowisko, to powinniśmy postawić właśnie na nowoczesne baterie łazienkowe.

Powietrze zasłużone

Wiele w tejże kwestii zawdzięczamy właśnie powietrzu. Im strumień wody jest lepiej mieszany z powietrzem, tym baterie łazienkowe są dużo bardziej oszczędne. Perlatory, a więc niewielkie elementy z sitkiem znajdujące się na końcu wylewki, za zadanie mają napowietrzyć strumień. Producenci obecnie oferują perlatory coraz bardziej ekonomiczne. Do tego posiadają system bardzo łatwego czyszczenia. Tak naprawdę to wystarczy przetrzeć palcem, aby usunąć osadzający się kamień bezpośrednio na sitku. Jeśli woda rozchlapywać się zaczyna czy też leci nierówno, to zanim będziemy sobie już planować wymianę całej baterii lub wezwanie odpowiedniego fachowca sprawdźmy właśnie stan perlatora. Jeśli jest już mocno pokryty kamieniem, to wystarczy go wymienić.

Ciepła woda

Na pewno sprawą istotną jest zmniejszenie zużycia wody ciepłem. W związku z tym bardzo dużą popularnością cieszą się termostatyczne baterie. Możemy je ustawić tak, aby pilnowały dokładnie temperaturę wody. Nie odkręcimy zatem przypadkiem strumienia gorącego. Jednak pojawiły się całkiem inne rozwiązania. Są bowiem dostępne na rynku baterie o specjalnych technologiach. Najczęściej jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że drążek baterii, który jest umiejscowiony w środkowej pozycji uruchamia w sposób automatyczny wodę zmieszaną ciepłą z zimną. Jednak baterie ze wspomnianą specjalną technologią w takim ustawieniu uruchamiają zimną wodę. Przynosi to tylko i wyłącznie czysty zysk. Nie marnujemy w żadnym wypadku ciepłej wody, gdy zamierzamy coś zwilżyć czy też coś opłukać.

Czasowe baterie

To co oznacza upływ czasu doskonale wiedzą także baterie, które są zwane czasowymi. W modelach tych strumień jest otwierany przez naciśnięcie przycisku. Po czasie automatycznym wyłącznie zamknie nam wypływ wody. Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim w modelach umywalkowej armatury.